.site-title, .site-description { position: absolute; clip: rect(1px, 1px, 1px, 1px); } .main-navigation:not(.mobile-navigation) .primary-menu > li > a{ color: #blank; } .sidebar-open i{ background: #blank; }

Sala szkoleniowa – co jest najważniejsze w wyposażeniu?

Profesjonalne wyposażenie sali szkoleniowej jest najważniejszym punktem, jeśli chcemy ją wynająć do naszego wydarzenia. Nie ma się co oszukiwać, sukces szkolenia zależy w dużej mierze od sprzętu, do jakiego będziemy mieć dostęp – w szczególności, jeśli organizujemy szkolenie dotyczące nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań. Razem z rozwojem techniki wzrasta zapotrzebowanie na coraz bardziej zaawansowane sprzęty, a to, co kiedyś wydawało nam się luksusem – dzisiaj należy do standardowego wyposażenia. Nadal jednak pozostaje pytanie, co sprawia, że sala konferencyjna jest dobrze wyposażona i funkcjonalna?

Przestrzeń i komponowanie
Po ustaleniu programu szkolenia wiesz już, ilu kursantów możesz się spodziewać. Sala szkoleniowa powinna być dostosowana do wielkości grupy w taki sposób, by nie czuli się przytłoczeni ani brakiem miejsca, ani zbytnią przestrzenią. Tutaj pojawia się także kwestia akustyki – wiadomo, jeśli sala jest za duża, dźwięk będzie się niósł w niezbyt przyjemny sposób. Na szczęście, w nowoczesnych obiektach konferencyjnych czy hotelach zastosowano rozwiązania na dzielenie dużych pomieszczeń na mniejsze i rozbudowywaniu mniejszych sal na większe. Ponadto, liczy się także twoja kreatywność przy ustawieniu krzeseł i stołów – to zależy przede wszystkim od charakteru szkolenia (wykłady czy warsztaty?).

Meble
Organizując szkolenie dla firmy miej na uwadze, by zapewnić komfort uczestnikom. To nie szkoła, gdzie uczniowie muszą wiercić się na niewygodnych krzesłach. W profesjonalnej sali szkoleniowej znajdziesz wygodne i praktyczne meble – np. jeśli szkolenie posiada elementy pracy na własnym komputerze, przy krzesłach powinny być wysuwane uchwyty na komputer oraz zamontowane gniazdka. Urządzając taką salę trzeba mieć na względzie estetykę i funkcjonalność wybranych mebli, ponadto trzeba znaleść producenta mebli, który realizuje zamówienia hurtowe.

Sprzęt elektroniczny
W każdej sali szkoleniowej uczestnicy szkolenia, jak i trenerzy, powinni mieć dostęp do wysokiej jakości sprzętu elektronicznego, czyli komputerów, projektorów, rzutników, wyświetlaczy, mikrofonów, tablic interaktywnych itp. Oczywiście, może się zdarzyć, że ktoś będzie potrzebował białych kartek i flamastrów, by wyjaśnić jakąś koncepcję – o tym również nie zapominaj.

System nagłaśniający i oświetlenie
Tak jak już wspomnieliśmy, dobra akustyka jest bardzo ważnym elementem w sali szkoleniowej. Cały sprzęt nagłaśniający powinien być odpowiednio porozmieszczany w ten sposób, by umożliwić jak najlepszą komunikację. Pamiętaj o dodatkowych bateriach do mikrofonów, bo to one najczęściej zawodzą podczas kursów. Rzecz ma się podobnie z oświetleniem – każda sala szkoleniowa powinna spełniać określone wymogi co do jakości dźwięku i światła, np. światło nie może być ani za ostre, ani za słabe. Obecnie w większości sal przeznaczonych dla klienta biznesowego montuje się systemy sterujące światłem i dźwiękiem, co oszczędza czas i pozwala dostosować te dwa elementy na bieżąco.

Klimatyzacja
Nie zapominajmy też o odpowiedniej temperaturze! Klimatyzacja jest ważnym elementem wyposażenia sali konferencyjnej, nie tylko podczas lata i ciepłych dni. Pamiętajmy, że za wysoka temperatura skutecznie uśpi kursantów. Ogólnie wymagania dotyczące temepratury w salach szkoleniowch oscylują pomiędzy 18 a 22 stopniami Celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *